Andalusian TavuğuEndülüs tavuğu olarak da bilinen Andalusian tavuğunun kökeni hakkında kesin bilgiler bulunmasa da İspanya kökenli olduğu düşünülmektedir. İspanya’da bilinen ismi Andaluza Azul’dur. Adını İspanya’daki Endülüs bölgesinden almıştır. Olumsuz koşullara kolay uyum sağlayabilen bir yapısı vardır.

Andalusian Tavuğu Tarihçesi Nedir?

Gerçek kökeni bilinmese de İspanya kökenli olduğu düşünülmektedir. Andalusian tavuğu ilk olarak 1840’lı yıllarda Leonard Barber tarafından İngiltere’ye ithal edildi ve 1850’li yıllarda Londra’da ki Baker Street gösterisinde sergilendi. Orijinal hali bugün gördüğümüz mavi renkten daha soluk renkteydi. İngilizler bu mavi rengin gelişmesinde rol aldılar. Mavi tüylü uluslararası Endülüs tavuğunun kökeni İngilizlere atfedildi. Uzun yıllar süren bu süreci özellikle iki yetiştiricinin yürüttüğü düşünülmektedir. Andalusian tavuğunun kesin tarihi net olarak bilinmese de 1850’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ne, 1870’te Güney Amerika’ya ve 1872’de Almanya’ya ulaştı. Amerikan yetiştiricilerinin Andalusian tavuğunun genel görünümünün gelişmesinde emek harcadıkları bilinmektedir. 1874’te Amerikan Mükemmeliyet Standardına ulaştılar. Yıllar içerisinde birçok Andalusian tavuğu kulübü kuruldu. Günümüzde Andalusian tavuğu nadir bir tür olarak bilinmektedir.

Andalusian Tavuğu Nasıl Görünür?


Andalusian tavuğunun en dikkat çeken özelliği rengidir. Vücut yapısı dik duruşlu ve uzundur. Tüylerin ve rengi kalitesi tavuğun soyuna bağlı olarak değişmektedir. Andalusian tavuğu mavi rengini iki türün melezlenmesi ile almıştır. Mavi rengi, siyah ve beyazlar arasındaki çaprazlama ile gelir. Boyun ve sırt tüyleri daha koyu iken göğüs daha açık tonlardadır. Vücut tüylerini mavi ve gri rengin karması oluşturmaktadır. İdealize edilen renklere ulaşmak oldukça zordur. Kendinden emin ve dik duruşları bu tavukların dikkat çeken bir diğer özelliğidir. Vücutları dayanıklı yapıdadır. Yüzleri kırmızı renkte, kulakları ise beyaz renkli, ibik ortalama boyutta ve tek parçadır. Gözleri koyu renkli kırmızımsı tondadır. Bacakları ve ayakları tüysüz, koyu renktedir. Kanatları geniştir.

Andalusian Hangi Renklerde olur?

Andalusainlar beyaz, mavi ve siyah renklerinde olabilir. Beyaz olan rengi Splash olarak da adlandırılmaktadır.

Andalusian Tavuğu Rengi Nasıl Belirlenir?

Türün taşıdığı mavi gen üç farklı olasılığı doğurur. Gregor Mendel bu tavukları genetik deneylerine dahil etmiştir. İki mavi renkli Andalusian tavuğu çiftleştirildiğinde %50 mavi, kalanı ise siyah ve beyaz renklerde olacaktır. Kesin olarak mavi yavru almak için siyah ve beyaz renkli Andalusianlar çiftleştirilmelidir. Siyah ve siyah Andalusian çiftleştirmesi ile siyah yavrular, beyaz ile beyaz Andalusian çiftleştirmesi ile beyaz yavrular elde edilir. Siyah ve mavi Andalusian çiftleştirilmesi ile %50 siyah, %50 mavi yavrular, beyaz ve mavi Andalusianların çiftleştirilmesi ile %50 beyaz %50 mavi yavrular elde edilmektedir. Irk standartlarına kabul edilen tek rengi mavidir.

Andalusianlar Kaç Kg Olur?

Bu cinsin horozlar ortalama 3-4 kg ve 55-65 cm arası, tavukları ise 2-3 kg ve 30-45 cm arasında değişmektedir. Irkın ayrıca ufak boyutlarda bir versiyonu da bulunmaktadır. Küçük versiyonundaki horozlar 650-800 gram, tavuklar 550-680 gram arasında olduğu bilinmektedir.

Andalusian Tavuğu Nasıl Bir Karaktere Sahiptir?


Andalusian tavuğu pek uysal olmaması ile tanınır. Kovalanmaktan ve yakalanmaktan hoşlanmazlar. İnsanlara karşı meraklı bir yapısı vardır. Yiyecek aramada iyidirler ve yiyecek aramaya zaman ayırırlar. Onlara vereceğiniz ikramlardan hoşlanırlar. Serbestçe dolaşmayı ve aktif olmayı severler. Kendilerini hapsedilmiş hissettiklerinde çok sinirli ve gürültücü olabilirler. Uçmayı çok severler. Çitlerin üzerinden atlayıp kaçmaları birçok çok kez duyulan özeliklerindendir. Çok kavgacı bir tür değillerdir; ancak aşırı kalabalık yetiştirilen ortamlarda agresif tavırlar sergileyebilirler. Andalusianlar dayanıklıdır; ancak çok soğuk hava şartlarının onları zorladığı bilinmektedir. Kuluçkaya yatma eğiliminde değillerdir.

Andalusian Tavuğunda Görülebilecek Sağlık Problemleri Nelerdir?

• Yaralanmaları durumunda beyaz kulakları sorun çıkarmaya yatkındır.

• Soğuk iklim şartlarında ibikleri donabilir. Sıcak hava şartlarına soğuk hava şartlarından daha iyi tolere edebilirler.

• Yüksek sıcaklıklarda güneşe maruz kaldıklarında tüyleri solabilir.

• Andalusianların pek fazla yumurta problemleri duyulmamıştır.

• Bu türün çok fazla problemi ve şikayeti duyulmamıştır.

Andalusian Tavuğu Verimi Nasıldır?


Andalusian tavukları iyi birer yumurtacıdırlar. Haftada ortalama üç yumurta alınabilir. Yumurtaları beyaz, boyutları ortadan büyüğe değişkenlik gösterebilir. Yılda ise ortama 150-170 arası yumurta alınabilir. Yumurta ağırlıkları ortalama 70-80 gramdır. Yumurta kabukları sert ve pürüzsüzdür. Bu yüzden yumurtaların taşınma sırasında zarar görme riskleri daha düşüktür. Kış aylarında da yumurtlamaya devam ederler. Annelik içgüdülerine pek sahip değillerdir ve yumurtaların üzerine yatmak istemezler. Andalusian yavrularının çok hızlı geliştiği ve olgunlaştığı bilinmektedir. 5-6 aylıkken yumurtladıkları bilinmektedir.Kökeniİspanya
Yıllık Ortalama Yumurta Sayısı150-170
RenklerMavi, Siyah, Beyaz(splash)
İbikTek Parça
Kullanım AlanıYumurtacı
Horoz Ağırlığı3-4 kg , Ufak türlerde 650-800 gr
Tavuk Ağırlığı2-3 kg, Ufak türlerde 550-680 gr
Yumurta RengiBeyaz
Yumurta BoyutuOrta ve Büyük
Yumurtlama Yaşı5-6 aylık
Yumurta VerimiOrta 
İklim Şartlarına UyumÇok soğuk hava şartları hariç iklim koşullarına dayanıklıdır.
Tür BoyutlarıOrta
MizacıMeraklı, insanlarla temastan çok hoşlanmayan, kavgacı değil.
Bilinmesi Gerekenler

Nadir bulunan bir türdür. Pek arkadaş canlısı bir tür değildir. Dayanıklı bir türdür. Mavi rengini ve ideal renkleri elde etmek kolay değildir.

Kaynakça

en.wikipedia.org
thehappychickencoop.com
poultrykeeper.com
harikalar-diyari.net
www.omlet.co.uk
cluckin.net

Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.