Arif Asma Karacabey Merinos Ciftligi


Kendiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bolu Mudurnu Bulanık Köyü Abant Yaylası'nda yaşıyorum. İsmim Arif Asma. Yaşım 55. Teknik lise mezunuyum ve emekliyim. Okul dışında hiç şehirde yaşamadım. Sevmiyorum şehirde yaşamayı.

Hayvancılıkla ilgilenmeye nasıl ve ne zaman başladınız?
Olmazsa köylüyü kimse besleyemez. Tarım ve hayvancılık sayesinde köyde veya kırsalda insanlar geçimlerini sağlarlar. Sadece biraz devletin net desteği gerekli. Devletin organize olamama problemi var.

Hangi ırkları yetiştiriyorsunuz? Daha önce farklı ırklar yetiştirdiniz mi?


Karacabey Merinos ve melezleri var ayrıca 10 tane Leacune Koyunu var.

Siz hangi dönem kuzu satıyorsunuz? 

Bolu'da Mart ve Nisan ayı içerisinde kuzu fiyatları pik yapar genelde. O zaman kuzu kestiriyorum. Ara sıra yetişen kuzuları kestiriyorum. Beni tanıyan tacirlere veriyorum. 

Kuzu kesimi mevsimine göre kurbanlık dişi satışı çok az; ama artık bir miktar dişi damızlık da satacağız.Borsa sistemi yok. Birgün borsada satmak isterim. Borsa kurulmalı. 


Elinizdeki ırkın en çok sevdiğiniz özelliği nedir? Zor tarafları var mı?
Merinos ırkı, sevdiğim özelliği  çok çabuk besi alıyor.

Hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyenlere ne gibi önerileriniz olur?

Bu şartlarda gençler bu işe merak sarmıyor. Devletin teşvikleri var gençlere yönelik. Araştırıp uygulasınlar.


Hayvancılık sektöründe en sık hangi konuda sorun yaşıyorsunuz?
Avrupa'yı gezdim. Her sektörde olduğu gibi para kazanmaya yönelik yapılan işlerde iyi planlamaya girdiler. Ucuza mal etmek, kaliteli üretim yapmak şart. Sadece sorun satışta. Benim başka bir sorunum yok. Sadece çok çalışıyoruz. Devlet hayvancılıkla uğraşanlara daha farklı destek verebilir. Mesela meralara çobanların kullanması için küçük yaşam alanları (barınak gibi şeyler) yapılsa, hayvancılık yapanlar oralardan yararlansa çok isabetli olur. Böyle düşüncelerim var. Öyle olursa gençler de bu işe gönül verir.

Tarım bakanı siz olsaydınız yapacağınız ilk üç faaliyet ne olurdu?


Tarım Bakanı oluruz belki birgün. Kooperatif veya birlik üyesi olmayanlara hayvancılık yaptırmam. Hayvan ithalatını birliklere yaptırırım. Hayvan borsası olmadan satış yaptırmam. Tüm işi birliklere devrederim. Sadece destek veririm. Krizlerden birlikler sorumlu olur. Tüm tarım hayvancılık işlerini birlikler tarafından yapılır hale getiririm. 

Dünya küçük. Benim için bilgi sıkıntısı yok. Sadece Tarım Müdürlüğünde proje hazırlama birimi olsaydı iyi olurdu. Kredi herkese verilmez. Onun kriterlerine uymak gerekir. Kimse bana kredi vermiyorlar diyemez. Kriterleri uygun değildir sadece. 

Tarım ve hayvancılık konusunda yaşadığınız şehirde en büyük eksiklik nedir?


Bulunduğum şehirde kombine bir hayvan kesimhanesi yok. Mezbahane var; ama götürdüğün hayvanı kesiyor aslında. Hayvancının elindeki malını alım garantisi veren, yem desteği falan veren bir kombine tesis lazım. 

Farmow için öneriniz var mı?
Farmow hakkında görüşüm; ben sadece kaliteli üretime önem veririm. Önce güven, kalite ve dürüstlük. Kazanç en sonunda gelir benim hayatımda.  Daha fazla bilgi ile üreticiye yardımcı olabilmeniz temennisiyle...

başarılar diliyorum. 

Arif ASMA
Bolu Karacabey Merinos Ciftligi
+90 533 36789 69
Use of the information/advice in this guide is at your own risk. The Farmow and its employees do not warrant or make any representation regarding the use, or results of the use, of the information contained herein as regards to its correctness, accuracy, reliability, currency or otherwise. The entire risk of the implementation of the information/ advice which has been provided to you is assumed by you. All liability or responsibility to any person using the information/advice is expressly disclaimed by the Farmow and its employees.